23-24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbędzie się
III Europejski Kongres Mobilności Pracy. To największe, cykliczne wydarzenie w Europie poświęcone swobodzie świadczenia i eksportowi usług jako przewadze konkurencyjnej polskiej gospodarki na unijnym rynku.
Polskie firmy usługowe rocznie delegują do innych państw członkowskich w celu świadczenia usług blisko 430 tysięcy pracowników. Wydarzenia ostatnich miesięcy nie napawają jednak polskich eksporterów usług optymizmem. Ze strony administracji unijnej i państw członkowskich pojawiają się działania, które pod szyldem ochrony praw pracowniczych i uczciwej konkurencji de facto odbudowują granice wewnątrz unijnego rynku, czyniąc swobodę przepływu usług coraz trudniejszą, a w wielu wypadkach niemożliwą.
Tematem wiodącym Kongresu będzie tocząca się w Unii Europejskiej walka dwóch fundamentalnych wartości – swobody przepływu usług oraz ochrony praw pracowniczych. Zgromadzeni na Kongresie prelegenci, goście i uczestnicy dyskutować będą o przyszłości delegowania pracowników i kierunkach unijnej polityki regulującej eksport usług, która ma ogromne znaczenie dla polskiej gospodarki i losu tysięcy polskich firm.
Kongres został wyróżniony patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej dra Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego. Partnerem merytorycznym wydarzenia zostały między innymi Państwowa Inspekcja Pracy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Kongresowi towarzyszy uroczysta gala wręczenia nagrody Labor Mobilis 2015. Nagroda przyznawana jest za zasługi na polu popularyzacji i ułatwiania Polakom legalnej pracy w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku statuetkę otrzymał minister Radosław Mleczko za skuteczną walkę w obronie swobody świadczenia usług w Unii Europejskiej i setek tysięcy polskich miejsc pracy przy okazji walki o korzystne dla Polski zapisy tzw. dyrektywy wdrożeniowej.
Bieżące informacje na temat Kongresu znaleźć można na stronie: www.koordynacja.org
ORGANIZATORZY:
Inicjatywa Mobilności Pracy www.inicjatywa.eu
Inicjatywa Mobilności Pracy jest stowarzyszeniem osób fizycznych. Skupia przedstawicieli nauki, administracji, polityki i biznesu, których łączy idea propagowania swobody świadczenia usług na europejskim rynku wewnętrznym. Naszym celem jest stworzenie otwartej platformy współpracy i wymiany poglądów na rzecz prawidłowego rozumienia prawa regulującego delegowanie pracowników i swobodę świadczenia usług. Realizacją tej idei są m.in. konwersatoria z cyklu Pracownia Legalnego Delegowania oraz coroczny Europejski Kongres Mobilności Pracy.
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie www.uek.krakow.pl
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to nowoczesna i dobrze zarządzana uczelnia z tradycjami sięgającymi 1925 roku. Należy do ścisłej czołówki uczelni ekonomicznych w kraju, będąc liczącym się centrum edukacyjnym i naukowo badawczym. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przykłada szczególną wagę do utrzymywania żywej współpracy z praktyką gospodarczą. Dewiza uczelni to „Rerum cognoscere causas et valorem” („Poznawać przyczyny i wartości rzeczy”).
Kontakt:
Anna Zdrojewska
Rzecznik Prasowy
anna.zdrojewska@koordynacja.org
tel.: 668 681 954