Rynek pracy jest tak wymagający, że w wyścigu o wymarzoną posadę trzeba się korzystnie wyróżnić. Eksperci ze szkoły programowania Coders Lab wskazują, jakie cechy warto pielęgnować, by zdobyć uznanie pracodawców.
Znalezienie wymarzonej posady nie jest łatwe: ani studia wyższe, ani doskonale napisane CV tego nie gwarantują. – Dlatego wiele osób, które z konieczności lub z własnego wyboru nie wykonują wyuczonego zawodu, przychodzi na nasze kursy programowania, szukając szans na nowy start kariery – wskazuje Leszek Wolany ze szkoły programowania Coders Lab. Kluczem do poprawy perspektyw na dobrą pracę jest opanowanie umiejętności, na które panuje duży popyt rynkowy oraz wyrobienie nawyków, które dobrze świadczą o nastawieniu pracownika do powierzonych mu zadań. Leszek Wolany wymienia ich pięć.
- Kompetencje twarde
Działalność biznesowa w coraz większym stopniu opiera się na wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych, a codzienne zadania wymagają znajomości zagadnień IT, w tym związanych z programowaniem. – Zdolność stworzenia strony WWW, napisania skryptu lub aplikacji to współczesny „fach w ręku”, dlatego specjaliści w tej dziedzinie są niemal rozchwytywani – wskazuje przedstawiciel Coders Lab.
- Umiejętność logicznego myślenia
– To szczególnie potrzebne w pracy programisty, bo w informatyce nie ma stanów pośrednich: wszystko jest zero-jedynkowe – mówi Leszek Wolany. Dlatego, aby dostać się na intensywny kurs programowania w Coders Lab, trzeba pomyślnie przejść właśnie test logicznego myślenia, sprawdzający predyspozycje kandydata do przyszłego zawodu. Zdolnością odróżniania przyczyn od skutków i myśleniem analitycznym można zapunktować na rozmowie kwalifikacyjnej bez względu na to, na jakie stanowisko się aplikuje.
- Zdolność samodzielnego rozwiązywania problemów
– Często sami znamy rozwiązanie nurtujących problemów, musimy tylko to sobie uświadomić. To ważne, bo pracodawcy cenią u pracowników samodzielność – przypomina Leszek Wolany. Programistom w identyfikacji problemu pomaga… kaczka programistyczna – zabawka, której na głos opowiada się problem z niedziałającą aplikacją, zamiast angażować współpracownika. W toku „rozmowy” odpowiedź często przychodzi sama, wystarczy tylko problem wypowiedzieć na głos.
- Dobra organizacja pracy
O efektywności pracownika świadczy sposób, w jaki wykonuje swoje codzienne zadania. Czy robi to w sposób zorganizowany i uporządkowany, w zgodzie z harmonogramem i listą priorytetów, odpowiednio zarządzając czasem i komunikując się ze współpracownikami? – Tego wszystkiego można się nauczyć – zapewnia ekspert Coders Lab. – Wystarczy na bieżąco kontrolować swoje postępy. Na naszym bootcampie robimy to za kursantów, testując ich wiedzę. To nawyk, który chcemy im wpoić, bo bardzo przyda im się w przyszłej pracy.
- Chęć do dalszej nauki i zwiększania kompetencji
Jak wynika z danych Eurostatu, tylko 4 proc. Polaków w wieku od 25 do 64 lat bierze udział w jakimkolwiek szkoleniu lub kursie dokształcającym. – My uczulamy naszych absolwentów, że ukończenie kursu to nie koniec nauki – podkreśla Leszek Wolany. Staż lub praca na okres próbny zamienią się w umowę na czas nieokreślony, gdy pracodawca oprócz zapału i ambicji dostrzeże gotowość do dalszego szlifowania kwalifikacji.
Źródło:Coders Lab