Hays, organizacja znana ze swojego wsparcia dla rozwoju kobiet na rynku pracy, przeprowadziła badanie dotyczące zróżnicowania płci. Zauważalny jest postęp, jednak nierówność płci wiąż pozostaje największym problemem w świecie biznesu.
ZRÓŻNICOWANIE PŁCI W MIEJSCU PRACY. MĘŻCZYŹNI NIE WIDZĄ PROBLEMU
- 18% mężczyzn i odpowiednio 45% kobiet uważa, że mężczyźni i kobiety o porównywalnych kompetencjach oraz zajmujący podobne stanowiska nie są tak samo wynagradzani
- 21% mężczyzn i odpowiednio 48% kobiet uważa, że możliwości rozwoju kariery zawodowej
są zależne od płci
- Jedynie 9% respondentów uważa, że wprowadzanie parytetu płci może mieć dobry wpływ na redukcję nierówności płci w strukturze organizacji; jako najważniejsze czynniki zostały wskazane elastyczne godziny pracy oraz zmiany kulturowe w świecie biznesu
Badanie przeprowadzone przez ekspertów Hays ujawniło, że kobiety częściej od swoich współpracowników płci męskiej uważają, że w ich miejscu pracy istnieje nierówność płac a możliwości rozwoju zawodowego są determinowane przez płeć.
W globalnym badaniu obejmującym niemal 6,000 respondentów, zorganizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet obchodzonego 8 marca, 18% mężczyzn stwierdziło, że kobiety i mężczyźni o takich samych kompetencjach nie są równo opłacani lub wynagradzani. Tę opinię podzieliło aż 45% kobiet.
Ankieta ujawniła, że niemal co druga kobieta (48%) i tylko co piąty mężczyzna (21%) uważają, że możliwości rozwoju zawodowego nie są równie dostępne dla kobiet, co dla mężczyzn o tych samych umiejętnościach.
JAK POLEPSZYĆ SYTUACJĘ KOBIET NA RYNKU PRACY?
44% respondentów wskazało elastyczny czas pracy jako czynnik zwiększający różnorodność płci na rynku pracy. Pozostali badani wymieniali zmiany kulturowe wprowadzane poprzez edukację w miejscu pracy (44%), wyróżnianie kobiet jako wzorów do naśladowania (32%), zmiany w organizacji pracy (32%), zmiany w prawie (27%) oraz jednostki wewnętrzne działające na rzecz równości (26%).
Jedynie 9% badanych stwierdziło, że wprowadzanie parytetu płci ma duży wpływ na sytuację kobiet na rynku pracy, wykazując wiarę w skuteczność zmian kulturowych oraz rozwiązań praktycznych.
Zdaniem Michała Młynarczyka, Managing Directora Hays Poland / CEE, dysproporcja pomiędzy opinią ankietowanych kobiet i mężczyzn na temat równości płci na rynku pracy wskazuje, że większość osób na stanowiskach kierowniczych (w większości mężczyzn) wciąż bagatelizuje problem nierówności płac i możliwości rozwoju kobiet. A przecież w dłuższej perspektywie dyskryminowanie jednej z grup pracowników zmniejsza konkurencyjność danej organizacji na rynku i może mieć dla niej zgubny wpływ.
„Ciężko oszacować jak długo ta sytuacja będzie się utrzymywać, ponieważ większość menedżerów najwyższego szczebla po prostu nie zauważa problemu” powiedział Michał Młynarczyk. „Biorąc pod uwagę wszystkie badania postulujące korzystny wpływ różnorodności płci na pracę, paradoksalny jest fakt, że tak mało kobiet pełni funkcje kierownicze. Wiele organizacji i krajów wprowadziło programy parytetowe mające rozwiązać tę kwestię. Jednak patrząc na negatywne postrzeganie skuteczności tych rozwiązań wydaje się, że podstawową barierą jest mentalność menedżerów i to właśnie działania edukacyjne będą miały największą skuteczność.”
Badanie objęło 5,949 osób z 31 krajów i zostało przeprowadzone w grudniu 2014 oraz styczniu 2015 roku.
Zachęcamy do zapoznania się z badaniem.
Opracowanie: Hays.pl