Od 29 czerwca 2011 obowiązuje zmiana Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami z 15 kwietnia 2011 r. (DzU nr 88, poz. 503).
Zakres dodatkowych badań obejmuje szczegółowe badania wzroku (m.in. rozpoznawanie barw, widzenie stereoskopowe, zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie) oraz słuchu. Dodatkowe badania są również wymagane w przypadku osób chorujących na cukrzycę lub padaczkę.
Mimo, że nowe przepisy już obowiązują, dotychczasowe badania lekarskie pracowników zachowują ważność. Dopiero skierowanie pracodawcy na kolejne okresowe badania powinno uwzględniać fakt korzystania z samochodu służbowego lub prywatnego dla celów służbowych.
Nowe przepisy objęły swoim zakresem regulacji nie tylko kierowców, ale także nową liczną grupę osób z prawem jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T prowadzących samochody służbowe (jak kadra kierownicza czy przedstawiciele handlowi) oraz osoby wykorzystujące samochód prywatny do celów służbowych.
W związku z tym, że nowe rozporządzenie zostało wydane na podstawie Ustawy prawo o ruchu drogowym, a nie Kodeksu Pracy, obowiązek dodatkowych badań dotyczy zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jak i osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, o dzieło, czy innej umowy prawa cywilnego.
Pracodawca ponosi koszty ww. badań pracowników, natomiast w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych strony mogą dowolnie ustalić podział kosztów (np. po połowie).
- Zmiana nie spowoduje drastycznego wzrostu kosztów po stronie pracodawców, a może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników – mówi Agnieszka Janowska, radca prawny w TGC Corporate Lawyers.