Ze statystyk wynika, że Polacy wypoczywają krótko, rzadko wyjeżdżają za granicę i na ogół wracają z urlopu zmęczeni. Najczęściej tłumaczymy, że nie stać nas na wakacje naszych marzeń. Prawdziwy problem polega jednak na tym, że nie umiemy efektywnie odpoczywać.
W tym roku na urlop wyjedzie 55 proc. Polaków. Większa część tej grupy zostanie w kraju. Wypoczynek w Polsce planują głównie ludzie młodzi (od 18 do 35 l.), z dochodami na poziomie ok. 4000 zł, z wyższym wykształceniem.
Za granicę jadą przede wszystkim ci, którzy mają podwójny dochód: młode małżeństwa. Z kolei osoby starsze najczęściej spędzają urlop w domu albo jadą z wizytą do rodziny . Wydaje się zatem, że głównym kryterium, decydującym o tym, gdzie i jak wypoczywamy, jest stan naszego portfela. – Pieniądze to na pewno ważny czynnik, ale nie jedyny.
Określone sposoby spędzania urlopu są po prostu modne. Podobnie jest z kierunkami wyjazdów. W jednym sezonie słyszymy, że „musimy” pojechać do Hiszpanii, w drugim – że „koniecznie” do Egiptu. Ulegamy też presji rodziny, znajomych. W efekcie dla wielu z nas urlop to ciągłe naginanie się do cudzych oczekiwań – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, coach. – Tak jest między innymi z wyjazdami do rodziny. Nie zawsze mamy na nie ochotę, ale „trzeba, bo dawno się nie widzieliśmy”, albo „wypada”.
Dlatego wielu z nas po powrocie z urlopu narzeka na… zmęczenie! Tylko 13 proc. Polaków po wakacjach czuje się wypoczętych i z entuzjazmem myśli o powrocie do pracy . I nie wynika to jedynie z faktu, że organizm jeszcze nie przestawił się na tryb „powakacyjny”. Kiedy na urlopie non stop idziemy na kompromisy i nie spędzamy czasu tak, jak chcemy, w rzeczywistości wcale nie odpoczywamy.
– Żeby urlop spełnił nasze oczekiwania, musimy zapytać siebie wcześniej, w jaki sposób chcemy go spędzić. Może się okazać, że wcale nie mamy ochoty zdobywać górskich szczytów czy wylegiwać się na egzotycznej plaży. Nasze rzeczywiste oczekiwania mogą być skromne: porządnie się wyspać, poczytać, pójść na dłuższy spacer. Musimy porozmawiać o tym z osobami, z którymi planujemy spędzić urlop. Ustalmy, co każdy z nas chce robić, i spróbujmy znaleźć złoty środek.