Czy to się komuś podoba czy nie, kobiety mają znacznie wyższy udział w ryku pracy niż jeszcze 20 lat temu. Kryzys gospodarczy na świecie pokazał, że ryzykowne zachowania, do których męska cześć społeczeństwa ma upodobanie, nie są wskazane w ciężkich czasach. Norwegowie już wprowadzili obowiązek obsadzania rad nadzorczych spółek kobietami. Niemiecki rząd zamierza wprowadzić parytety dla kobiet we władzach spółek giełdowych.
Coraz wyraźniej poszczególne branże, zwody są przejmowane przez płeć słabą. A może zamiast nazywać ja słabą, należałoby używać określenia skrupulatną lub nastawioną na drugiego człowieka? Bo takie cechy decydują o tym, że w coraz większej liczbie zawodów poszukiwane są właśnie kobiety.
Badania przeprowadzone w 40 krajach na świecie pokazały, że kobiety decydują o zakupie 91 proc. domów. To one decydują o zakupie 80 proc. wszystkich zakupów, które trafiają do tych domów. To dla nich przygotowywane są, zatem kampanie reklamowe, projektowane towary luksusowe. To o zadowolenie kobiet walczą producenci, bo widzą, że usatysfakcjonowana kobieta staje się żywą reklamą ich produktów. Ale to strona konsumencka. Ciekawiej dzieje się w niektórych krajach europejskich, gdy popatrzymy na stronę biznesową.
Gospodarka jest kobietą
W Norwegii już od ośmiu lat 40 proc. składu każdej rady nadzorczej muszą stanowić kobiety. We Francji i Hiszpanii te same proporcje mają być wprowadzone do 2015 roku. Holendrzy już nad tym pracują. Badania amerykańskiego instytutu Catalyst wskazują, bowiem na to, że firmy, w których zarządach obecne są kobiety, osiągają wyższe zyski. I ta tendencja jest widoczna na różnych poziomach zatrudnienia oraz w oczekiwaniach pracodawców wielu branż.
Z doświadczeń agencji doradztwa personalnego Start People wynika, że pracodawcy preferują słabą płeć na wszelkich stanowiskach wymagających skrupulatności. Listę zajęć, które z pozoru mogą wydawać się nietypowe dla kobiet otwiera praca w przemyśle elektronicznym i przetwórstwie.
- To zajęcia wymagające wykonywania czynności powtarzających się, monotonnych oraz precyzyjnego działania, skrupulatności, ogromnej cierpliwości. Doświadczenie pokazuje, że mężczyźni przy takich pracach nie sprawdzają się, kobiety jak najbardziej. Dlatego 95 proc. takich stanowisk obsadzone jest przez kobiety – uzasadnia Magdalena Moryń- Błaszczyk, ze Start People.
Żeński punkt widzenia