Gry i symulacje szkoleniowe kojarzą się przede wszystkim z rozrywką i zabawą. Książka „Gry szkoleniowe. Praktyczny przewodnik” autorstwa Marcina Łączyńskiego odczarowuje ten stereotyp. Jako pierwsza tego typu publikacja na polskim rynku udostępnia czytelnikom wiedzę, która do tej pory była obecna jedynie w formie materiałów pokonferencyjnych czy nisko nakładowych pozycji skierowanych głównie do środowiska badaczy i osób pracujących z grami jako trenerzy.
Książka „Gry szkoleniowe. Praktyczny przewodnik” autorstwa Marcina Łączyńskiego udostępnia polskiemu czytelnikowi wiedzę o narzędziach szkoleniowych opartych o wykorzystanie gier. Przewodnik przeznaczony jest dla szerokiego grona odbiorców, którzy mogą być zainteresowani wykorzystaniem symulacji i gier w procesie szkolenia pracowników:
- pracowników działów HR
- trenerów
- projektantów gier i symulacji
- managerów i kierowników projektów
- studentów i badaczy z rożnych obszarów
Książka poświęcona jest zagadnieniom: historii gier i symulacji edukacyjnych, obszarom ich zastosowania, sposobom uczenia się poprzez gry i ich efektywności w nauczaniu, problematyce zamawiania i wyboru gier, tworzeniu gier szkoleniowych oraz pracy trenera korzystającego z gier.
Unikalną wartością książki jest pokazanie specyfiki gier szkoleniowych z różnych perspektyw: uczestnika, managera, trenera-szkoleniowca jak i twórcy gier.
Książka składa się z pięciu rozdziałów, pierwszy z nich zawiera szeroka panoramę serious games, czyli gier używanych nie tylko do rozrywki, ale przede wszystkim do realizacji poważnych celów. Rozdział drugi napisany jest z perspektywy osoby odbywającej szkolenie, trzeci zawiera spojrzenie na grę szkoleniowa z perspektywy szefa zespołu lub HR managera, kolejne rozdziały dedykowane są trenerom i twórcom gier.
Wartością dodaną dla wszystkich części jest przystępny język, ciekawie omówione przykłady i studia przypadku oraz podsumowania najważniejszych kwestii.