Jak codzienny stres i złe odżywianie wpływa na efekty pracy menedżerów? I czy sami pracownicy chcą prowadzić zrównoważony tryb życia? Wyniki pierwszego badania „Pracodawca witalny 2012” pokazują, że tak, ale zbyt powierzchowna wiedza na ten temat nie pozwala na wprowadzenie gruntownych zmian.
Badanie jest projektem zrealizowanym przez Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia. To pierwsza taka jednostka naukowa w Polsce stworzona przez Uniwersytet Łódzki, która na zlecenie PGE GiEK S.A. opracowała raport dotyczący prozdrowotnych zachowań wśród pracowników największej firmy energetycznej w Polsce. Badanie będzie ważnym elementem polityki personalnej przedsiębiorstwa.
Już w 2011 roku badanie Extended Disc alarmowało, że Polacy są najbardziej zestresowanym narodem na świecie, wyprzedzając pod tym względem między innymi Stany Zjednoczone i Chiny.
Rosną wymagania i liczba zadań, lecz niezmienne pozostają terminy, przez co zacieranie granicy pomiędzy pracą a życiem osobistym staje się coraz powszechniejsze. Niekorzystne prognozy demograficzne wskazują, że pracowników na rynku będzie coraz mniej. Alarmującą sytuację dostrzegają nie tylko przedstawiciele biznesu, ale i naukowcy.
Liderzy nauki i biznesu łączą siły
Uniwersytet Łódzki powołał Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia, którego celem jest popularyzowanie świadomego i odpowiedzialnego stylu życia poprzez ścisłą współpracę z biznesem.
– Centrum zostało powołane, aby wykorzystać zaplecze badawczo-rozwojowe Uniwersytetu i we współpracy z biznesem tworzyć praktyczne narzędzia i usługi, które pomogą wdrażaćrozwiązania prozdrowotne w firmach, a także przeciwdziałać degradacji środowiska – dodaje Maciej Kozakiewicz dyrektor Centrum Karier i Współpracy z Pracodawcami oraz jeden z pomysłodawców utworzenia Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia UŁ.
Nowy projekt skupia grono wybitnych ekspertów, zarówno w dziedzinach zarządzania, socjologii i antropologii, jak i psychologii i fizjologii. Współpracuje z nim także pierwszy diet coach w Polsce.
Pierwszym projektem zrealizowanym przez Centrum jest badanie „Pracodawca witalny 2012” na zlecenie firmy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. (PGE GiEK S.A.)
Czy kierownika stać na zdrowe życie?
Raport „Pracodawca witalny 2012” pokazuje, że większość badanych kierowników PGE interesuje się zrównoważonym stylem życia, preferuje zdrową żywność oraz aktywne spędzanie czasu. Ankietowani rzadko sięgają po półprodukty oraz dania gotowe, natomiast piją wodę mineralną i codziennie spożywają śniadania. Często spożywają także warzywa i owoce, natomiast nie ufają produktom promowanym w sklepach jako ekologiczne i te są przez nich rzadko wybierane.
Aż 43% osób codziennie spożywa mięso i jego przetwory.
- Badanie pokazuje, że wiedza w zakresie zdrowego odżywiania jest podstawowa oraz niewystarczająca, aby wybierać wartościowe produkty. Najlepiej ugruntowane w świadomości badanych są obiegowe informacje, które najczęściej pojawiają się w przekazach medialnych. Posiadana wiedza niekoniecznie jednak kształtuje codzienne nawyki – mówi dr Ewa Jagiełło, koordynator badania.
Pogłębiona analiza wskazuje, że 42% badanych cierpi na nadciśnienie, które w Polsce dotyka średnio 23% osób. Dużo niższe są natomiast wskaźniki występowania otyłości i nadwagi (15%) oraz alergii (12%) – w skali kraju występują one odpowiednio u około 50% i 40% Polaków.
Rys. Wybrane wyniki badania zrealizowanego na zlecenie PGE GiEK S.A.
– Badanie „Pracodawca witalny 2012” wskazuje obszary, które wciąż wymagają poprawy, np. walka
z nadwagą i otyłością. Pomimo dobrego fundamentu, wciąż wiele jest do zrobienia w zakresie zwiększania świadomości znaczenia zdrowego stylu życia – dodaje dr Ewa Jagiełło. Dlatego właśnie powstało Centrum Promowania Zrównoważonego Stylu Życia UŁ.