W dobie znacznego postępu społecznego panuje przekonanie, że ciężko jest znaleźć wymarzoną pracę, ale im większe kwalifikacje, tym lepsza pozycja społeczna. Dookoła można obserwować wiele osób, które ciągle rozwijają się, są ambitne. Dlatego i my zaczynamy myśleć: „ja też mogę!”.
Spełnienie znaczy szczęście
Według piramidy Maslowa, jedną z potrzeb człowieka jest samorealizacja. Rozwój to konieczny element składowy naszego człowieczeństwa. Chęć dorównywania innym jest cechą naturalną. Wszyscy czujemy wpływ wywierany przez otoczenie. Gdy wyznaczamy sobie cele, a następnie osiągamy je, czujemy się spełnieni, szczęśliwi. Ciężka praca, którą włożyliśmy w realizację planów – począwszy od zaplanowania wakacji, a skończywszy na zmianie miejsca pracy – daje satysfakcję.
Rynek pracy
Jak mówi przysłowie: „Bez pracy nie ma kołaczy”. Obecny rynek pracy nie jest łatwy. Młodzi ludzie kończą studia, jednak nie każdy otrzymuje satysfakcjonującą ofertę pracy. Nie zawsze dalsza nauka jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ łączy się ona z kosztami i wyrzeczeniami. Chęć samodoskonalenia się jest wpisana w naturę człowieka, dlatego warto być może pomyśleć nad własnym biznesem, który pozwoli połączyć wykształcenie z zainteresowaniami. Najczęściej to właśnie pasja jest najlepszą motywacją do rozwoju.
Człowiek niezastąpiony
Mówi się, że nie ma dwóch takich samych osób. Różnimy się charakterem, wyglądem, zainteresowaniami. Łączą nas kwalifikacje, miejsca pracy. Jesteśmy świadomi, że przeważnie nie jesteśmy jedynymi kandydatami na dane stanowisko. Rozwój i samodoskonalenie są furtką do lepszej posady, a co za tym idzie – poprawy statusu społecznego i majątkowego. Kształcenie w określonym kierunku – według własnych zainteresowań, pasji – daje nie tylko osobistą satysfakcję, lecz także sprawia, że jako specjaliści w danej dziedzinie stajemy się osobami niezastąpionymi, cenionymi. Osoba, która zarówno ma sporą wiedzy na dany temat, jak i kocha to, co robi, sprawia dużo lepsze wrażenie, a przede wszystkim ma większy autorytet. Pasja i umiejętności do idealny duet w drodze do sukcesu.
Matka Polka
Nie od dziś wiadomo, że w społeczeństwie rządzą stereotypy. Często są to mylne wyobrażenia o sobie nawzajem. Wiele kobiet walczy ze stereotypem matki Polki. Jeszcze niedawno miały one być tylko idealnymi żonami i matkami – gospodyniami domowymi. Teraz rozwijają się nie tylko na płaszczyźnie domowej, lecz także zawodowej. Mężczyźni przejmują przynajmniej część obowiązków związanych z prowadzeniem domu, dzięki temu kobiety mogą spełniać się zawodowo, robić karierę – kompromis pozwala pogodzić zobowiązania rodzinne z samorealizacją i osiąganiem sukcesów w pracy.
Nie ma ryzyka, nie ma zabawy
Rzucanie się na głęboką wodę może być dobrą formą samorealizacji, jednak wybierają ją raczej nieco śmielsi osobnicy. Stopniowe podnoszenie sobie poprzeczek w życiu sprawia, że mobilizujemy się oraz odnajdujemy w sobie coraz większe zasoby motywacji i siły. W przypadku, gdy coś się nie powiedzie, zawsze możemy wyciągnąć wnioski, uczyć się na własnych błędach, co jest sposobem na poznanie siebie i własnych możliwości.
Świadomość społeczna stale się zmienia. Obecnie coraz śmielej wyrażamy własne poglądy, weryfikujemy je zgodnie z wyznawanym systemem wartości. Obserwacja otoczenia wspomaga rozwój własnego toku myślenia, co pomaga wyrazić siebie. Stale jesteśmy narażeni na brak akceptacji i zrozumienia dla naszych poglądów. Warto jednak pamiętać, że nie tylko jesteśmy zmuszeni przystosować się do nowego otoczenia, lecz także mamy wpływ na jego zmianę.
Solidność warunkiem samorealizacji
Technik samorealizacji jest wiele: od łatwych, naturalnych do takich, w których konieczna jest znajomość tajnik ludzkiej psychiki. Czy są one skuteczne? Rozwój osobowości wymaga siły i determinacji w pracy nad sobą. Czy mamy w sobie wystarczające zasoby motywacji, by zrobić wielki krok ku rozwojowi, a co za tym idzie, ku lepszemu życiu i sukcesom? Na te pytania musimy odpowiedzieć sobie sami.
Małgorzata Pendziałek
Źródło: www.knowbox.pl