Między Świętami Bożego Narodzenia, Nowym Rokiem a Świętem Trzech Króli duża grupa Polaków uda się na urlopy.
Dla wielu spośród tych, którzy pozostaną w tym czasie na stanowiskach pracy, będzie to okres uśpionej aktywności, bo przecież podczas przerwy świątecznej i tak „nic się nie da załatwić”. Z perspektywy przedsiębiorców oznacza to czas zastoju w biznesie.
Zastoju, który – jak ostrzegają ekonomiści – może przeciągnąć się do lutego. I to zupełnie niezależnie od nadciągającego kryzysu.
W 2012 roku czeka nas 7 długich weekendów. Aż 5 spośród nich będzie wymagać zaledwie 1 dnia urlopu, by każdorazowo zyskać nieprzerwane 4 dni odpoczynku. 9 spośród 13 dni świątecznych przypadnie na dzień roboczy. Łącznie z weekendami w 2012 roku czeka nas zatem 114 dni wolnych od pracy.
To o jeden dzień więcej niż w 2011 r. Liczba dni pracujących pozostanie jednak taka sama jak w mijającym roku.
Rok 2012 jest bowiem rokiem przestępnym, a więc liczy 366 zamiast 365 dni.
Najbliższa okazja, by wydłużyć sobie wypoczynek nadarzy się już na przełomie 2011 i 2012 roku. Znacząca grupa Polaków, tradycyjnie zdecyduje się na urlop pomiędzy świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem lub – a może również – między 1 stycznia a Świętem Trzech Króli, przypadającym na 6 stycznia.
Osoba, która wykorzysta wówczas 7 dni urlopu, zyska łącznie 17 dni wolnych pod rząd. Z kolei pomiędzy styczniem a lutym rozpoczynają się ferie zimowe, czyli kolejny sezon urlopowy.
Związane z tym spowolnienie produkcji może więc objąć nawet ponad 2 miesiące – ostrzega PKPP Lewiatan. Tymczasem ekonomiści szacują, że każdy nadprogramowy dzień wolny od pracy kosztuje polską gospodarkę ponad 0,3 proc. PKB, czyli ok. 5 mld zł.
– Straty pogłębia dodatkowo niższa efektywność pracowników tuż przed i tuż po długim weekendzie, a także swoisty paraliż dotykający znaczny odsetek firm w związku z tzw. „martwym” okresem w biznesie – zauważa Izabela Kielczyk, psychologii biznesu. – Z analiz psychologicznych wynika, że nasza wydajność w okresach około-urlopowych znacząco spada. Wg niektórych badań nawet do 30 proc. naszej „normalnej” efektywności.
Specjaliści podkreślają, że straty związane z urlopowymi przestojami w biznesie, choć są nieuniknione, to mogą być ograniczane poprzez dobre zarządzanie i organizację pracy. Przy czym przemyślany plan urlopowy, zapewniający ciągłość działalności, to tylko jedno z rozwiązań.
Lista Świąt w 2012 r.
1 stycznia – Nowy Rok (niedziela)
6 stycznia – święto Trzech Króli (piątek)
8 kwietnia – Wielkanoc – jak co roku w niedzielę
9 kwietnia – Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych (poniedziałek)
1 maja – Święto Pracy (wtorek)
3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja (czwartek)
27 maja – Zielone Świątki (niedziela)
7 czerwca – Boże Ciało (czwartek)
15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (środa)
1 listopada – Wszystkich Świętych (czwartek)
11 listopada – Święto Niepodległości (niedziela)
25 grudnia – Boże Narodzenie (wtorek)
26 grudnia – Drugi Dzień Świąt Bożego Narodzenia (środa).
Autor: Izabela Kielczyk