Przyczyną mogła być zmiana trendu w zatrudnianiu pracowników tymczasowych i wzroście stanowisk biurowych w ogólnej liczbie zatrudnionych – a na stanowiskach sekretarki, czy asystentki częściej zatrudniane są kobiety).
Kontrakty zawierane poprzez agencje zatrudnienia mają charakter okresowy, w dodatku w Polsce często są krótsze niż 30 dni. Mimo to duży procent zatrudnionych podejmuje decyzję o takiej formie zatrudnienia licząc na stałą pracę w przyszłości.
85 proc. Polaków twierdzi, że poszukiwanie zatrudnienia poprzez agencje zatrudnienia stanowi możliwość efektywnego poszukiwania pierwszej pracy. W przypadku Niemiec wskaźnik ten wynosi 59 proc. W Holandii szansa na stałe zatrudnienie jest kluczowa dla 28 proc. osób, w Czechach – dla 32 proc.
Wyniki pokazują znaczące różnice w podejściu – niewykluczone jednak, że powodem są klienci. Na zachodzie zdecydowanie więcej tymczasowych kontraktów przeradza się w stałą pracę – Polacy bardziej tęsknią do tego, czego nie mają. Jednak etat nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wyborze pracy tymczasowej jako formy zatrudnienia.
Aż 60 proc. pracowników tymczasowych wybiera ją ze względu na elastyczne godziny pracy. 80 proc. decyduje się na nią, ponieważ dzięki niej może poznać różne środowiska zawodowe i zdobyć doświadczenie.