Niższe pensje przykładowy dyrektor otrzyma w Rumunii (22% mniej), na Węgrzech (26% mniej) i w Czechach (31% mniej). Najmniej konkurencyjne jest natomiast wynagrodzenie na Słowacji (43% mniej) oraz na Ukrainie (51% niższe).
Zestawiając informacje o poziomach wynagrodzeń dla przykładowego dyrektora i młodszego specjalisty, otrzymujemy informację o różnicy w ich wynagrodzeniach.
W Polsce dyrektorzy zarabiają średnio 8,5 razy więcej niż młodsi specjaliści. Większa różnica jest na Ukrainie, gdzie pensja dyrektora jest 11,4 razy większa niż absolwenta i w Rumunii, gdzie dyrektor wynagradzany jest 9,1 razy lepiej.
Najmniejsze różnice występują w Niemczech (2,7 razy wyższe wynagrodzenie dyrektora), w Wielkiej Brytanii (3,2 razy wyższe) oraz w USA (3,7 razy wyższe).
Oznacza to, że choć w Europie Zachodniej i USA płaca podstawowa na niższych stanowiskach jest większa niż w Polsce, to już na stanowiskach kierowniczych płace są podobne.
Wzrost wynagrodzeń a podwyżki awansowe
Jak już zostało powiedziane – w Polsce dyrektorzy zarabiają średnio 8,5 razy więcej niż młodsi specjaliści. Pozostając na polskim rynku wynagrodzeń ciekawe wydaje się sprawdzenie czy dynamika wzrostu wynagrodzenia zasadniczego wraz ze wzrostem wagi stanowiska jest taka sama między kolejnymi poziomami w strukturze organizacyjnej.
Do analizy wybraliśmy młodszego i starszego specjalistę oraz kierownika i dyrektora departamentu. Z danych rynkowych wynika, że różnica pomiędzy rynkową płacą zasadniczą młodszego i starszego specjalisty wynosi 63%, natomiast między wynagrodzeniem kierownika i dyrektora to aż 82%.
Co ciekawe różnice te są większe niż wynikające z podwyżek przyznawanych w przypadku takich awansów. Średnia podwyżka przy zmianie stanowiska z młodszego specjalistę, w ramach jednej firmy, wynosi bowiem w Polsce 21%, natomiast z kierownika na dyrektora 20%.
Rotacja pracowników
Tegoroczne wyniki badania Hay Group wskazują natomiast, że wskaźnik przyjęć na rynku ogólnopolskim wynosi 18%, przy wskaźniku odejść sięgającym 14%. Jedyną branżą, która nie zwiększa zatrudnienia, jest sektor FMCG.
Benefity
Praca w innym kraju pociąga za sobą nie tylko inne wynagrodzenie – można spotkać się również ze zróżnicowanym pakietem świadczeń dodatkowych. W tym roku konsultanci z Hay Group wymieniają najciekawsze świadczenia dodatkowe, z jakimi spotkali się analizując międzynarodowe dane.