Projekt zakłada, że w pierwszej kolejności pracownicy przedsiębiorstw samodzielnie zgłaszający się, jak i delegowani przez pracodawców, będą mogli skorzystać ze szkoleń z zakresu miękkich kompetencji. Obecnie wykonawca usługi, prowadzi prace związane z opracowaniem metodologii doboru województw, na terenie których zostaną przeprowadzone działania szkoleniowo-doradcze. Trwają również prace nad kampanią promocyjną projektu. Szczegółowe informacje dotyczące usługi będą zamieszczone na stronie www.parp.gov.pl.
Ciągle wiele do zrobienia
W kwietniu 2008 roku firma doradztwa personalnego Manpower przeprowadziła badanie Pracownicy 50+. Wyniki pokazują, że deklaracje pracodawców badanych w Polsce są najmniej optymistyczne spośród wszystkich badanych 28 krajów.
W Polsce 3 proc. ankietowanych przedsiębiorców opracowało w swojej firmie program ułatwiający zatrudnianie osób powyżej 50. roku życia. W 95 proc. ankietowanych firm takiego programu nie przygotowano. 5 proc. badanych pracodawców deklaruje, że zachęca pracowników w wieku emerytalnym do pozostania w firmie. 93 proc. firm nie ma sformalizowanych procedur mających na celu zatrzymanie pracowników w wieku około emerytalnym w przedsiębiorstwie.
Polski senior na końcu
Indeks Kapitału Intelektualnego dla Seniorów plasuje Polskę na ostatnim miejscu wśród 16 krajów europejskich. Autorzy „Raportu o Kapitale Intelek¬tualnym Polski” przygotowanego przez Zespół Doradców Strategicznych Prezesa Rady Ministrów Michała Boniego, upatrują przyczyn takiego stanu głównie w niskiej aktywności zawodowej seniorów oraz ich zbyt małej aktywności edukacyjnej – jak wskazuje raport zaledwie co siódmy senior korzysta z jakichkolwiek form zdobywania wiedzy. To wciąż dużo mniej niż w Niemczech, Austrii czy krajach skandynawskich.
Ekspert PARP