Na początku dobrze jest zapoznać się z informacjami o firmie udostępnianymi chociażby na stronie internetowej. Trzeba wiedzieć czym się zajmuje, w jakiej branży działa i jaką ma pozycję na rynku. Następnie powinno się zapoznać z najczęściej zadawanymi na rozmowie rekrutacyjnej pytaniami, ponieważ w większości firm pojawia się podobny zestaw.
Warto przygotować sobie odpowiedzi na pytania typu „Proszę opowiedzieć o sobie”, „Co może Pan wnieść do naszej firmy?”, „Co uważa Pani za swój największy sukces?” lub „Proszę wymienić po 3 cechy, które uważa Pan za swoje największe zalety i wady”. Z pozoru wydają się proste, jednak w momencie, gdy trzeba na nie udzielić odpowiedzi stres może spowodować, że nasza wypowiedź nie będzie taka, jak byśmy chcieli.
Dobrze jest przygotować się na nietypowe pytania, które sprawdzają nie tylko wiedzę, ale również kreatywność, inteligencję, szybkość reakcji i odporność na stres. Przykłady można znaleźć w Internecie. – W dowolnym momencie rozmowy pracownik może zostać poproszony o opowiedzenie dowcipu, wymyślenie alternatywnych zastosowań dla linijki lub kieliszka.
Rekrutujący może zadać pytanie, takie jak: „O czym rozmawia dynia z jabłkiem?” lub „Z jakim zwierzęciem kojarzy ci się rekrutujący?”. Do takich pytań ciężko się przygotować, jednak zapoznając się z większą liczbą przykładów zwiększa się swoje szanse w rozmowie – radzi Włodzimierz Rosiński.
Dres zostaw w domu
Dobre przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej wymaga odpowiedniego wyglądu. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego warto zadbać, aby było ono pozytywne. Ubiór powinien być elegancki, schludny i przede wszystkim czysty.
Nawet ubiegając się o pracę w firmie, w której nie obowiązuje dress code, panowie powinni wybrać garnitur, a panie – kostium lub spodnium. Dodatkowo panie powinny wykonać stonowany makijaż, unikając wyrazistych kolorów.
Warto również zadbać o dłonie i nie stosować zbyt intensywnych zapachów. Na rozmowę należy przyjść wcześniej, spóźnienie nie jest dobrze postrzegane zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu.
Pracownik idealny
Proces poszukiwania i ubiegania się o pracę przebiega podobnie, niezależnie od tego, czy ją zmieniamy czy szukamy zatrudnienia po raz pierwszy. Zawsze trzeba określić swoje możliwości i predyspozycje oraz wykorzystywać każdą szansę na podniesienie kwalifikacji. Osoba, która wykazuje inicjatywę, chce się rozwijać i doszkala się, podnosi swoją konkurencyjność na rynku pracy. Takiego pracownika każdy chciałby zatrudnić.