Bilans Kapitału Ludzkiego to unikatowy na skalę Polski i Europy monitoring rynku pracy. Do 2014 roku, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, w trakcie 5 edycji badań będzie śledzić, jak zmienia się struktura kompetencji na rynku pracy.
W ramach tak kompleksowego projektu badawczego poszukiwane są odpowiedzi na kluczowe pytania, które zadają sobie z myślą o przyszłości uczniowie, studenci, pracownicy, pracodawcy, czy instytucje publiczne, odpowiedzialne za kształtowanie polityki w zakresie kapitału ludzkiego na skalę ogólnopolską, ale i regionalną:
- Jaki wybrać kierunek kształcenia, by po szkole czy studiach posiadać wiedzę i umiejętności, na które będzie zapotrzebowanie?
- Jakie kompetencje doskonalić, by najlepiej kształtować swoją karierę zawodową w obliczu dynamicznie zachodzących zmian gospodarczych?
- Jak planować rozwój pracowników, by firma zdobywała trwałą przewagę konkurencyjną na bazie wykwalifikowanego zespołu?
- Wreszcie, jakie zmiany wprowadzać na poziomie państwa, by wspierać budowanie innowacyjnej gospodarki opartej na kapitale ludzkim?
Dla wszystkich podmiotów wpływających na kształt rynku pracy wnioski z badań będą stanowić realną pomoc w postaci zaleceń do konkretnych działań. To wyjątkowa szansa na połączenie sił jednostek administracji publicznej, uczelni, firm szkoleniowych, pracodawców i ukierunkowanie ich na wprowadzanie zmian, niezbędnych z punktu widzenia potrzeb rynku pracy.
Raporty i bazy danych z pierwszej edycji badań już dostępne
Pierwsza edycja badań terenowych w projekcie Bilans Kapitału Ludzkiego zakończyła się w 2010 r. Zapraszamy Państwa do lektury raportów z badań oraz samodzielnej analizy danych z wykorzystaniem baz z wynikami zebranymi w trakcie badań terenowych.
Wkrótce uruchomimy system analizy danych on-line umożliwiający przeglądanie wyników badań bez konieczności korzystania ze specjalistycznych programów analitycznych.