W ramach pierwszej grupy preferencji rozpatrywane są wnioski osób o bardzo wysokich kwalifikacjach zawodowych, jak międzynarodowej sławy naukowcy oraz kadra kierownicza najwyższego szczebla migrująca wewnątrz struktur kapitałowych (ang. priority workers). W praktyce, stosunkowo wysoki limit wizowy oraz mała liczba osób spełniających wymagane kryteria sprawia, że wizy w ramach pierwszej grupy preferencji są przyznawane niemalże od ręki i bez żadnych ograniczeń liczbowych.
Zdecydowana większość osób planujących wyjazd i podjęcie legalnej pracy na terenie Stanów Zjednoczonych, wpisuje się w drugą lub trzecią kategorię preferencji. Grupa druga obejmuje przede wszystkim profesjonalistów z wyższym wykształceniem, a w przypadku licencjatu – z minimum 5 letnim doświadczeniem zawodowym oraz osoby o szczególnych uzdolnieniach naukowych lub artystycznych.
Trzecia grupa preferencji dotyczy między innymi osób z wykształceniem co najmniej licencjackim, wykwalifikowanych pracowników z 2 letnim doświadczeniem zawodowym lub po szkoleniach wymaganych zgodnie z praktyką w danej dziedzinie. Czwarta grupa jest chyba najmniej popularna i obejmuje na przykład pracowników religijnych.
„Interesująca z punktu widzenia polskich przedsiębiorców jest piąta grupa preferencji, która dotyczy osób zgłaszających zamiar podjęcia działalności gospodarczej na terytorium USA, poprzez inwestycje we wskazane branże gospodarki lub – ogólnie zainwestowanie w tym kraju” – mówi Małgorzata Grzelak.
W tej kategorii pula dostępnych wiz wynosi blisko 10 tysięcy. Do uzyskania wizy w ramach tej kategorii zostaną zakwalifikowane osoby, które nie tylko zadeklarują dokonanie inwestycji, lecz będą także brały aktywny udział w ich realizacji. Jeśli inwestor planuje założenie przedsiębiorstwa, wymogiem jest stworzenie co najmniej 10 miejsc pracy dla pełnoetatowych pracowników – amerykańskich obywateli lub rezydentów.
Jednocześnie, minimalna wartość inwestycji wynosi milion dolarów, przy czym Urząd ds. Obywatelstwa i Imigrantów może, w uzasadnionych przypadkach, podnosić lub obniżać ten próg. Dopuszczalne są zarówno gotówkowe jak i inne, długotrwałe formy inwestowania, przy czym inwestor musi wykazać legalność pochodzenia środków.