Jak wynika z danych Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL) głównymi aglomeracjami, w których inwestorzy otwierają centra usług biznesowych są Warszawa (28 centrów), Kraków (24 centra), Wrocław (13 centrów), Łódź (11 centrów) i Poznań (10 centrów). Lokalizacje te skupiają 2/3 wszystkich zagranicznych centrów usług w Polsce i to właśnie tam pracodawcy zgłaszają największy popyt na wysoko wykwalifikowanych specjalistów z przygotowaniem finansowym, księgowym czy informatycznym. Do rywalizacji o utalentowanych polskich pracowników, przede wszystkim z Małopolski, Wielkopolski i Dolnego Śląska, stają teraz niemieccy pracodawcy.
Szczególnie zagrożony może być Wrocław, gdzie jak podaje Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, 90% studentów biegle posługuje się językiem angielskim, a średnio co drugi – językiem niemieckim (33% studentów posługuje się językiem niemieckim w stopniu zaawansowanym, a 15% w stopniu dobrym). W 2009 r. miasto było jednym z liderów pod względem liczby absolwentów wyższych uczelni – około 26 000 i liczby studentów – 145 500.
Dodatkowo jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów na Politechnice Wrocławskiej to informatyka w biznesie i teleinformatyka, na której w 2008 r. o jeden indeks ubiegało się 12 kandydatów. Na rynku jest zatem coraz więcej osób spełniających kryteria stawiane przez pracodawców zza Odry.
- Ze względu na konieczność znajomości języka niemieckiego i posiadania konkretnych uprawnień i certyfikatów, skala nadchodzącej emigracji będzie mniejsza niż ta sprzed 7 lat, do Wielkiej Brytanii i Irlandii. Mimo to firmy z aglomeracji wrocławskiej mogą spodziewać się odejścia wykwalifikowanych pracowników i większej rotacji. Najbardziej poszukiwani przez firmy niemieckie są inżynierowie, informatycy, osoby gotowe podjąć pracę w usługach czy handlu.
Wrocławskie centrum HP zatrudnia przede wszystkim specjalistów z zakresu finansów, księgowości, marketingu, sprzedaży czy HR, dlatego nie spodziewamy się odpływu kadr. Są jednak takie działy jak wsparcie IT czy administracja i pracownicy z takimi kompetencjami istotnie mogą otrzymywać większą ilość ofert.
Oczywiście, jeżeli znają język. Z naszych statystyk wynika, że blisko 30% pracowników HP wszystkich specjalizacji posługuje się niemieckim w stopniu zaawansowanym – zaznacza Natalia Hyla, Koordynator ds. Rekrutacji w Globalnym Centrum Biznesowym HP we Wrocławiu, firmy będącej członkiem ABSL.