Z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl oraz w europejskich serwisach rekrutacyjnych takich jak austriacka careesma.at, włoski infoJobs.it czy działający w Hiszpanii infoJobs.net wynika, iż wraz z połową pod względem ilości propozycji pracy Warszawa wyprzedziła stolicę Austrii oraz Włoch. O ponad 45 proc. mniej propozycji pracy niż w Warszawie opublikowali pracodawcy w Wiedniu, w Rzymie propozycji było 53 proc. mniej, w Turynie o 75 proc., natomiast w Mediolanie o 10 proc. W stolicy Polski w połowie marca pracodawcy opublikowali zaledwie 4 proc. mniej ofert zatrudnienia niż w Barcelonie.
O sile stołecznego rynku pracy świadczy także liczba poszukujących pracy, którzy aplikują w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl. W połowie marca na oferty z Warszawy aplikowało ponad 300 tys. osób, np. we Wrocławiu na jedno miejsce pracy kandyduje średnio 35 osób, w Krakowie 45, a w Warszawie – 86 osób.
Do stołecznych pracodawców płyną dziennie tysiące aplikacji z każdej części kraju. Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, aż co czwarty zatrudniony w Polsce pracuje w innej gminie niż ta, w której mieszka. Głównymi powodami zwiększonej mobilności zawodowej Polaków, to brak możliwości znalezienia pracy w miejscu zamieszkania oraz zarobki.
Biorąc pod uwagę średnią wartość wynagrodzenia w Warszawie, w pozostałych miastach oferty pracodawców są niższe nawet o 40 proc. biorąc pod uwagę to samo stanowisko – wynika z analizy ofert opublikowanych w internetowej giełdzie pracy infoPraca.pl.
W Stolicy nie brakuje także pracy z wynagrodzeniem znacznie przekraczającymi średnią krajową (3 525 zł), szczególnie w takich branżach jak IT, bankowość, finanse, ubezpieczenia oraz budownictwo. W połowie lutego takie warunki wynagrodzenia oferowano w przypadku ponad 30 proc. ogłoszeń, które opublikowali warszawscy pracodawcy.