Duży wpływ na wykonywanie zawodu ma wykształcenie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że nauki ścisłe zdominowane były przez pierwiastek męski. Obecnie sytuacja się zmienia. Wystarczy zajrzeć na dowolną Politechnikę czy Akademię Morską by przekonać się, że kobiety coraz częściej maja odwagę próbować z powodzeniem swoich sił w informatyce czy nawigacji. Nie dziwi nikogo natomiast, że kobiety najczęściej zatrudniane są w służbie zdrowia, na stanowiskach tłumaczy języków obcych, czy w rekrutacji. I …decydują o tym, kto otrzyma pracę i na jakim stanowisku.
- W branży rekrutacyjnej na świecie, kobiety stanowią średnio 80 proc. zatrudnionych, u nas w Polsce ta proporcja jest jeszcze większa – tłumaczy Maurice Delbar, prezes zarządu Start People. – - Tak się dzieje często wręcz ku rozpaczy samych rekruterek, które nie raz sugerowałyby może przychylniej spojrzeć na ubiegających się o tę pracę mężczyzn i odrobinę zrównoważyć proporcje w zespole – żartuje szef Start People. – Ale to nie takie proste, ponieważ praca w rekrutacji wymaga specyficznych predyspozycji, które częściej posiadają kobiety niż mężczyźni.
Wymaga podzielności uwagi, wykonywania obowiązków często w pośpiechu, zatem doskonałej organizacji pracy i umiejętności nawiązywania kontaktu z bardzo różnymi ludźmi. Stąd doskonały rekruter musi być doskonale cierpliwy, ciepły, spokojny, przekonywujący, ludzki i empatyczny. Właściwie …powinien mieć wszystkie cechy, które definiują np. pielęgniarkę! To, dlatego agencje pracy tymczasowej nazywa się często „pogotowiem pracy”.
Próby wdrażania płci przeciwnej „na siłę” dla proporcji bywają nieraz bardzo karkołomne i mogą kończyć się fiaskiem. – Nie można generalizować oczywiście! Ale mężczyźni często pracują na skróty, są nastawieni w pracy na ilość zapominając czasem, o jakości. Oczywiście także, z racji swojej natury są narażeni na manipulacje ze strony ubiegających się o prace kobiet (śmiech). I wtedy ich osąd może szwankować. Ale mówiąc poważnie, gdy porównuję mój rodziny kraj Belgię z Polską, w której mieszkam już kilkanaście lat, mogę stwierdzić, że w Polsce po prostu kobiety lepiej pracują.
Co na ten temat mają do powiedzenia psychologowie?