Czy istnieje zagrożenie „skrzywienia” próby badawczej poprzez wykorzystanie stałych panelistów jako respondentów? Dokładniej ujmując: czy fakt regularnego odpowiadania na pytania wpływa na wynik badania? „Jako fizyk zawsze pamiętam o tym, że w pewnej skali już sam akt pomiaru może wpłynąć na badane zjawisko.
W przypadku panelu badawczego, możemy sobie oczywiście wyobrazić sytuację, że udział w jednym badaniu (np. na temat telefonii komórkowej) wpłynie na wyniki innego ( np. w pytaniu o znajomość marek operatorów komórkowych) – odpowiada Michał Andrejczuk – Jednak losując próby do kolejnych projektów zawsze dbamy o to, żeby odstęp między kolejnymi badaniami, w których respondent wziął udział, był dłuższy niż 12 tygodni, tak, żeby zminimalizować ich wzajemny wpływ na siebie.
Dodatkowo, gdy zachodzi podejrzenie silniejszej interferencji prowadzonych badań, wydłużamy karencję do 24 tygodni, np. w badaniach o tej samej tematyce. W wielu krajach, firmy badawcze w porozumieniu ze swoimi klientami, doszły do wniosku, że karencja na poziomie 7 dni jest w zupełności wystarczająca. Podobnie będzie i w Polsce, w miarę wzrostu i dojrzewania branży badań on-line”. Michał Andrejczuk zaprzecza również podejrzeniom o nierzetelność odpowiedzi respondentów z panelu internetowego.
„ W przypadku panelu, rzetelność jest znacznie łatwiejsza do oceny niż w przypadku innych badań. Poza podstawową kontrolą pewnego zestawu cech demograficznych, mamy możliwość obserwacji zmian zachowań w czasie, co bardzo ułatwia eliminowanie nierzetelnych uczestników panelu. Ponawianie co pewien czas podobnych pytań również pozwala ocenić, czy respondent nie manipuluje odpowiedziami.”
Czy możemy mówić o nowym zawodzie profesjonalnego respondenta? W Polsce istnieje 18 paneli stworzonych przez różne firmy badawcze. Dopuszczono, że respondent może być zarejestrowany w kilku panelach. Czy można się utrzymać wypełniając kwestionariusze badań rynkowych? „ Nie ma takiej możliwości – mówi Andrejczuk – Zakładając, że wszystkie panele oferują podobne wynagrodzenie, to jeżeli zapiszemy się do każdego z nich, mamy szansę zarobić ok. 700 zł rocznie”.