Nie masz czasu dla przyjaciół, zaczynasz dzień przed wschodem słońca, kończysz sam nie wiesz kiedy? O urlopie słyszysz tylko od kolegów, a domowe zwierzęta z większym entuzjazmem reagują na twojego sąsiada? Uwaga, w pracy zaczynają Ciebie doceniać i czas na awans. Tak można rozpocząć kodeks pracy polskiego managera.
Czy jednak to jedyna droga do sukcesu? Czy gabinet na najwyższym piętrze biurowca, korporacyjna karta kredytowa są jedynymi wyznacznikami sukcesu managera? Nie, jest nim bez wątpienia wolność wyboru pracy, kiedy się chce i jak długo się chce.
Pierwszym skojarzeniem z pracą Managera jest praca w nielimitowanym czasie. Teoretycznie 8 godzin dziennie w praktyce nawet 14 godzin, zajmuje średniej kadrze wspinanie się po szczeblach kariery. Mijają lata, a wraz z nimi zaliczają kolejne piętra. Jest jednak inna droga, pozwalająca na sprawdzanie siebie w różnych sytuacjach i miejscach. Praca managera od zadań specjalnych.
Interim Manager to słowo pojawiające się coraz częściej w biznesowej literaturze na rynku polskim. Dla większości osób, które pierwszy raz spotykają się z tym terminem jest to nadal rozwiązanie abstrakcyjne i traktowane z bardzo dużym dystansem. W krajach Europy zachodniej Interim Managerowie są już od wielu lat panaceum na problemy w przedsiębiorstwie, których etatowi menedżerowie nie są w stanie rozwiązać dostępnymi zasobami.
- Geneza powstania Interim Management, czyli czasowego świadczenia usług zarządzania w szerokim tego słowa znaczeniu sięga lat 70-tych XX wieku. W tym okresie w Holandii menedżerowie zatrudnieni w firmach w warunkach swoich umów z pracodawcą posiadali bardzo długie okresy wypowiedzenia, co miało ich zabezpieczać w razie sytuacji kryzysowych – opowiada Anna Brzezińska, Account Manager w firmie Start People. – Skrócenie tego okresu przed określonym terminem wiązało się dla pracodawcy z bardzo dużym kosztami. Idealnym wówczas rozwiązaniem okazało się stanowisko Interim Managera czyli Managera wynajętego do realizacji określonego projektu bądź zdefiniowania i rozwiązania problemu w przedsiębiorstwie. Obecnie w Polsce tego rodzaju eksperci stają się coraz bardziej popularni.