Szkolenia są niezbędne, gdy pomimo wysokich kwalifikacji i bogatego doświadczenia manager nie sprawdza się na swoim stanowisku. Przyczyną braku skuteczności bywa charakterystyczna dla kadry liniowej ścieżka kariery. Managerowie bardzo często awansują na to stanowisko z poziomu pracownika szeregowego. Dzięki temu znają doskonale specyfikę pracy osób, którymi zarządzają – są świadomi, jakich problemów należy się spodziewać i które kwestie w danym dziale wymagają poprawy. Pomimo korzyści płynących z takiej sytuacji, niesie ona ze sobą również wysokie ryzyko.
Po awansie manager często nie potrafi odnaleźć się w nowej roli, nie radzi sobie z zadaniem kierowania pracą zespołu i nie wie jak budować swój autorytet. Dochodzimy tu do zjawiska „wczoraj kolega dzisiaj szef”, które pojawia się w wielu firmach – tłumaczy Sylwia Sędrowicz, ekspert z firmy Job Trainings (Grupa Job) – Dzięki uczestnictwu w szkoleniu może rozwinąć swoje zdolności przywódcze. Szczególnie dobre efekty daje indywidualna praca z coachem.
Podczas sesji z osobistym trenerem, manager poznaje swoje mocne strony, rozwija swoje zasoby i uczy się nowych umiejętności kierowania podwładnymi- dodaje ekspert z Job Trainings. Manager, który w ten sposób uzupełni swoje luki kompetencyjne z zakresu współpracowania z innymi ludźmi, rozumienia, motywowania i dostrzegania potrzeb podwładnych, może w krótkim czasie stać się odpowiednim przywódcą.
Z badań przeprowadzanych przez firmy szkoleniowe wynika, że managerowie liniowi to personel o najniższym poziomie zaspokojenia potrzeb szkoleniowych. Średnio co drugi kierownik sygnalizuje zapotrzebowanie na dodatkowe szkolenia. Kursy, oprócz rozwinięcia kluczowych umiejętności, mogą więc wpłynąć korzystnie również na poziom satysfakcji z miejsca pracy i pozwolą zatrzymać najlepszych managerów na długo w firmie.