Zarówno pacjentom, ale również i firmom farmaceutycznym zależy na zapewnieniu wystarczającej dostępności do leków, szczególnie dla pacjentów mniej zamożnych. Ograniczenie dostępności do podstawowych środków leczenia może w przyszłości skutkować obniżaniem się poziomu zdrowia Polaków.
- Rozwiązanie problemów refundacji leków w Polsce, biorąc pod uwagę sytuację wszystkich zainteresowanych – a mówiąc to, mam na myśli pacjentów oraz producentów, jest oczywiście możliwe – komentuje Alan Knox, Prezes Zarządu Sandoz Polska. – Myślę, że jako prezes piątej pod względem wielkości firmy farmaceutycznej w Polsce, mogę wyrazić w imieniu całej branży nasze wspólne zaniepokojenie przedłużającymi się pracami nad nowelizacją ustawy o refundacji leków. Zarówno producenci leków innowacyjnych, jak i generycznych, tak jak w przypadku firmy Sandoz, są zainteresowani inwestowaniem w krajach, w których działamy. Jednakże inwestycje wymagają przynajmniej minimalnego poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji na rynku. Jeżeli to pacjent ma ponosić wysoki koszt lekarstwa, może to prowadzić do zaniechania przez niego koniecznego leczenia – szczególnie jeżeli jest ono kosztowne i stanowi znaczącą część jego wydatków.
Co za tym idzie? Po pierwsze, zagrożenie dla zdrowia wielu Polaków; po drugie, zmniejszenie nakładów na wprowadzanie na rynek kolejnych leków zapewniających pacjentom dostęp do nowoczesnych metod leczenia. Proszę pamiętać, że leki generyczne umożliwiają pacjentowi dostęp do skutecznych, bezpiecznych i nowoczesnych terapii, oraz – co z punktu widzenia pacjenta szalenie ważne i prawdziwe również w przypadku firmy Sandoz – do wysokiej jakości lekarstw w przystępnej cenie. W Europie generyki stanowią blisko 50% wszystkich leków wydawanych pacjentom, a eksportujemy je do 45 krajów na świecie. Dzięki lekom generycznym systemy ochrony zdrowia mogą zaoszczędzić miliardy euro rocznie.
Z myślą o przyszłości wcale nie tak odległej
W podobnym tonie wypowiadają się też organizacje przedsiębiorców w Polsce. Zwracają uwagę na konieczność myślenia już dziś o sytuacji społeczeństwa polskiego, dodać należy starzejącego się społeczeństwa, którego potrzeby będą wymuszały większe, a nie zamrożone kwoty dedykowane refundacji leków.