Kurs języka niderlandzkiego w Polsce
Szkolenie miało miejsce w kampusie językowym Adecco Norge na Podhalu,
w Szaflarach. W trakcie szkolenia Adecco zapewniło kursantom zakwaterowanie, pełne wyżywienie oraz materiały edukacyjne. Przez 8 godzin dziennie uczestnicy ćwiczyli słownictwo, oglądali belgijskie filmy i przyswajali obcą kulturę. Zapewniono im również możliwość dodatkowych konsultacji po zajęciach.
- Kurs trwał 4 tygodnie, wyłączając soboty i niedziele. W każdy piątek odbywał się ustny egzamin, sprawdzający naszą wiedzę z zakresu przeprowadzonego materiału, oczywiście w języku niderlandzkim. Uważam, że taka forma egzaminu to doskonały sposób na sprawdzenie swoich możliwości w kontakcie z językiem obcym oraz własnej reakcji na stres – wspomina Ewa Jędryszczak. Zajęcia miały zarówno charakter grupowy, jak i indywidualny, tj. każdy mógł liczyć na tak zwane korepetycje, jeżeli czuł, że były mu to potrzebne.
Po godzinach intensywnej nauki znalazło się też miejsce na rozrywkę i integracje z resztą grupy. Kursanci mieli możliwość korzystania z pobliskiej sali gimnastycznej, czy na przykład zorganizowanie kuligu. Ponadto Szaflary to dogodnie położona wieś, więc w wolnym czasie można było wybrać się do Nowego Targu, czy Zakopanego.
Podczas kursu uczono wyłącznie języka niderlandzkiego, nie było elementów szkolenia zawodowego – tego kursanci nauczą się na miejscu, u pracodawcy. Mimo, że był on krótki, kandydaci poczynili podczas niego ogromne postępy w komunikowaniu się w języku niderlandzkim.
- Miesięczny kurs językowy to pewnego rodzaju test Adecco. Kursy dla wyjeżdżającego do Norwegii personelu medycznego trwają aż 4 miesiące, ponieważ kilkuletnia praktyka Adecco w pośredniczeniu w zatrudnieniu Polaków w Norwegii potwierdziła najlepszą skuteczność właśnie takiego okresu szkoleń. W tym przypadku belgijskiego firma chce ocenić, na ile skuteczny będzie miesięczny kurs w Polsce, przy zapewnieniu możliwości dalszego szkolenia języka w uczelniach na miejscu – powiedziała Izabela Ferenc z Adecco Poland.
- Zaczynaliśmy naukę od zera, a po miesiącu jesteśmy w stanie się swobodnie porozumieć. Mieliśmy wizytację z Belgii, nasz przyszły pracodawca był pod wrażeniem tego, jak potrafimy rozmawiać – mówi Jakub Sękowski.
- Uważam, że w ciągu czterech tygodni można nauczyć się języka w stopniu podstawowym lub komunikatywnym. Różnorodność zajęć, czyli słuchanie dialogów, oglądanie tematycznych filmów, odgrywanie scenek, oczywiście poza poznawaniem słownictwa, gramatyki i wymowy, pozwoliło nam szybciej zrozumieć ten język, jak i „osłuchać się z nim”. Otrzymywaliśmy także wiele niezbędnych pomocy naukowych, dzięki czemu nauka tegoż języka przebiegła dużo sprawniej – opowiada Ewa Jędryszczak.
Pracodawca belgijski zapewnił kursantów, że na samym początku będą mogli posługiwać się również językiem angielskim, zależy mu jednak na tym, by w krótkim czasie byli oni w stanie mówić wyłącznie po flamandzku. Dlatego dostaną oni możliwość kontynuacji nauki w college’u, w trybie wieczorowym.
Czemu Adecco?