Nigdy wcześniej nie byłam w tym kraju i uznałam, że właśnie teraz trafia mi się doskonała okazja, by poznać zarówno jego kulturę, tradycje, obyczaje, jak i mieszkańców. Jedyną przeszkodą był brak znajomości języka, jednak w związku z oferowanym przez firmę kursem językowym bariera ta przestała istnieć. Chętnie uczę się nowych języków, jest to według mnie bezcenna wartość. – opowiada 26-letnia Ewa Jędryszczak, która pomyślnie przeszła proces rekrutacji.
Jakub Sękowski, 26-latek z Giżycka, który parę dni temu zaczął pracę w firmie cateringowej w Brukseli, podobnie jak Pani Ewa, ma wyższe wykształcenie i włada biegle językiem angielskim. Nie martwi się o pracę poniżej kwalifikacji, traktuje wyjazd z Adecco jako szansę na zdobycie nowych doświadczeń.
- Nie podejmuję jeszcze decyzji, jak długo zostanę w Belgii. Jestem młodą osobą, dopiero po studiach. Nie jestem przywiązany do kariery zawodowej na tyle, żeby nie móc wyjechać w celach zarobkowych, co dodatkowo da mi możliwość poznania nowych ludzi, języka, kultury. Oferty w Polsce dla ludzi takich jak ja, świeżych absolwentów, nie satysfakcjonowały mnie finansowo. Uważam, że w moim wieku mogę sobie pozwolić na paroletni wyjazd za granicę i ewentualny powrót za parę lat.
Pracodawca poza tym oferuje rozwój – dalsze szkolenie języka w college’u oraz rozwój zawodowy – konkretną ścieżkę awansu. Teraz stawiam na cele zarobkowe i poznawanie świata, nowych rzeczy. Na coś poważnego przyjdzie jeszcze czas – stwierdza Jakub.
Wybrano najlepszych
Proces rekrutacji obejmuje kilka etapów, jest intensywny ale zajmuje jednak zaledwie kilka dni. Po złożeniu aplikacji kandydaci są proszeni o wypełnienie kwestionariuszy. Tylko wybranych zaprasza się na finalne spotkanie, podczas którego poddawani są dodatkowo testowi sprawdzającemu predyspozycje do nauki języków obcych. Firma podczas procesu rekrutacyjnego zwraca szczególną uwagę na tzw. umiejętności miękkie, takie jak motywacja kandydatów oraz ich zdolność do radzenia sobie ze stresem. Podstawową różnicą w rekrutacji międzynarodowej i krajowej jest konieczność wyboru osób mocno zmotywowanych i silnych psychicznie.
- Wyjazd do pracy za granicę to pewnego rodzaju rewolucja w życiu, ważna zmiana. Skupiamy się na osobach, które są do tego psychicznie przygotowane – wyjaśnia Przemysław Osuch, Business Development Manager w Adecco Polska.
Na październikową ofertę Adecco odpowiedziało około tysiąca osób, spośród których planowano wybrać tylko dwanaście: czterech kucharzy, czterech kelnerów/kelnerki oraz cztery osoby do pomocy w kuchni
- Na ostatni etap rekrutacji, który miał miejsce w Krakowie, zaproszono prawie 40 osób. Uczestniczyła w nim zarówno osoba z belgijskiego oddziału Adecco, jak i manager
ds. personalnych z firmy cateringowej, w której będą pracować Polacy. Poziom kandydatów był tak wysoki, że ostatecznie wybrano o dwie osoby więcej, niż planowano – mówi Izabela Ferenc, koordynatorka rekrutacji Adecco Poland.
Wybranych w ten sposób czternaście osób zaproszono na poprzedzający wyjazd kurs językowy.