Manpower, światowy lider w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań dla rynku pracy, ogłosił pierwszego dnia Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) w Davos, w Szwajcarii początek nowej epoki w dziejach świata – Ery Człowieka.
W Davos co roku spotykają się najważniejsze postacie międzynarodowego biznesu, polityki i nauki, czyniąc to wydarzenie wyjątkową platformą kształtowania globalnej agendy na nadchodzący rok oraz miejscem dyskusji o nowych rozwiązaniach.
Tegoroczne obrady WEF rozpoczęło wystąpienie Prezesa Manpower Inc., Jeffrey’a A. Joerresa „Nadejście Ery Człowieka, czyli znaczenie ludzkiego potencjału w nowej rzeczywistości”. Po wystąpieniu nastąpił panel dyskusyjny, debatę poprowadził Frank Brown, Rektor prestiżowej uczelni INSEAD, a w panelu obok Prezesa Manpower zasiedli także Don Tapscott, Przewodniczący Moxie Insight i autor bestsellera „Wikinomia”, Sharan Burrow, Sekretarz Generalna Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych, Kris Gopalakrishnan, Dyrektor Generalny i Zarządzający Infosys oraz Jim Quigley, Dyrektor Generalny Deloitte.
W dziejach ludzkości co jakiś czas następują zmiany na tyle rewolucyjne, że stają się symbolem danej epoki. Dziś jesteśmy świadkami początku nowej ery: Ery Człowieka. Manpower podkreśla, że nowa rzeczywistość, w której potencjał ludzki jest kluczowym czynnikiem wzrostu gospodarczego, niesie ze sobą istotne zmiany zarówno dla pracodawców jak i indywidualnych ludzi.
Świat przechodzi istotną transformację, w obliczu której konieczna będzie modyfikacja modeli biznesowych, zmiana oceny wartości produktów oraz dostosowanie systemów społecznych. Aktualnie funkcjonujące systemy i modele zostały nadwyrężone przez nasilające się globalne trendy i nie gwarantują już stabilności. Wyłaniający się z niedawnej recesji chaos i presja na większą wydajność przy mniejszych nakładach kreują bardzo wymagające otoczenie.
“Zdolność firm, rządów oraz jednostek do dostosowania się i działania w nowej rzeczywistości będzie zależała od skuteczności dotarcia do ludzkiego potencjału – talent stał kluczowym czynnikiem decydującym o przewadze konkurencyjnej. Wyzwolenie energii, pasji i potencjału możliwe będzie wyłącznie jeśli pracodawcy przeniosą relacje z pracownikami na inny, bardziej osobisty poziom” powiedział Jeffrey Joerres.
Do nadejścia Ery Człowieka przyczyniają się globalne trendy, takie jak recesja, błyskawiczny rozwój technologiczny, zmiany demograficzne oraz rosnące znaczenie rynków rozwijających się. Zmiany te nabierają coraz większego tempa, a ich skutki odczuwalne są także w Polsce.
Iwona Janas, Dyrektor Generalna Manpower Polska zauważa “W efekcie niedawnego spowolnienia gospodarczego wiele firm przedefiniowało zarządzanie zasobami ludzkimi, tnąc koszty w myśl większej efektywności. Jednocześnie wielu pracodawców zrozumiało, że jeśli uda im się zidentyfikować potencjał pracowników i właściwie go ukierunkować, możliwe będzie nie tylko utrzymanie, ale i zwiększenie wyników firmy, nawet w trudnym otoczeniu gospodarczym.”
Według badania Manpower „Niedobór talentów” przeprowadzonego w 2010 r. wśród 35 000 pracodawców w 36 krajach, ponad 30% respondentów ma trudności w obsadzeniu stanowisk kluczowych dla działalności firmy. W Polsce problem niedopasowania talentów dotyka co drugiego pracodawcę (51%). „Obserwujemy zmianę postrzegania innowacji i motywacji na niespotykaną wcześniej skalę.