Wyniki badań wskazują, że sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy systematycznie się polepsza. Bezrobocie w tej grupie społecznej powoli spada, a jej aktywność zawodowa rośnie. Niepełnosprawni stają się widoczni również w sieci. Serwis rekrutacyjny otoPraca.pl – jako jedyny na rynku – prezentuje funkcjonalności ułatwiające im poszukanie pracy przez Internet.
Możliwości poszukiwania zatrudnienia przez niepełnosprawnych w sieci są obecnie jeszcze bardzo ograniczone. Po pierwsze, brakuje źródeł – na rynku funkcjonuje zaledwie kilka serwisów internetowych, które dostarczają aktualne oferty pracy. Po drugie, brakuje narzędzi. Zdarza się, że duże serwisy rekrutacyjne stosują filtry wyszukujące oferty pracy w „firmach przyjaznych matce” bądź skierowane do osób powyżej 50. roku życia, nie dysponują one jednak wyszukiwarkami ofert dla niepełnosprawnych.
Portal rekrutacyjny otoPraca.pl jest pierwszą internetową giełdą pracy, która stworzyła wygodne i łatwe w obsłudze narzędzia, ułatwiające niepełnosprawnym przeglądanie ofert publikowanych w serwisie. Przede wszystkim pracodawcy, którzy posiadają możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych, mogą odpowiednio oznaczyć swoje ogłoszenie.
Wówczas, w ofercie pojawia się niebieska ikona, przedstawiająca doskonale wszystkim znany znak osoby na wózku inwalidzkim.
Staramy się mocno eksponować oferty ze statusem „Również dla niepełnosprawnych” tak, aby można było je łatwo znaleźć – mówi Marta Krauze, manager serwisu rekrutacyjnego otoPraca.pl.
– Do odpowiednich ofert dotrzeć można już ze strony głównej serwisu, na której znajduje się link „Praca dla niepełnosprawnych” oraz używając wyszukiwarki zaawansowanej, która dodatkowo segreguje ogłoszenia według regionu lub branży.
Kandydaci mogą ponadto otrzymywać mailowe powiadomienia o pojawieniu się nowych ofert. Obecnie posiadamy w bazie 645 aktywnych „job alertów”, ustawionych z opcją dla niepełnosprawnych – podsumowuje Marta Krauze. – Korzystanie z tych funkcjonalności pozwala na dużą oszczędność czasu kandydatów, którzy przeglądają wyłącznie oferty, które ich dotyczą.
Oferty firm, dopuszczających możliwość zatrudnienia osób niepełnosprawnych, stanowiły średnio ponad 8 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w otoPraca.pl od początku roku. W lipcu najchętniej zatrudniały przedsiębiorstwa oferujące pracę w sprzedaży bezpośredniej oraz ubezpieczeniach. Ogłoszenia z każdej z tych dwóch branż stanowiły 20 proc. propozycji skierowanych do osób niepełnosprawnych.
Duże możliwości zatrudnienia zaobserwowano również w sektorze finansów i bankowości (15 proc.), a także w handlu (13 proc.) oraz w IT (10 proc.). W omawianym czasie, najwięcej ogłoszeń o pracę dla niepełnosprawnych odnotowano w województwie łódzkim (42 proc.), a następnie w mazowieckim (23 proc.).
– Jestem pewna, że ilość niepełnosprawnych użytkowników portalu oraz liczba ofert dla nich będzie się systematycznie zwiększać – ocenia Marta Krauze. – Pracodawcy coraz częściej zatrudniają niepełnosprawnych, między innymi dzięki skutecznym kampaniom społecznym. Ważnym ułatwieniem jest także możliwości uzyskania dofinansowania do kosztów firmy związanych z dostosowaniem stanowisk pracy. Również aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych wzrasta, a coraz częściej poszukują oni pracy właśnie w sieci.
Co więcej, w dziale „Informator kandydata”, użytkownicy serwisu otoPraca.pl mogą znaleźć artykuły poświęcone wielu ważnym zagadnieniom związanym z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Popularyzowanie takich informacji jest istotnym elementem procesu zwiększania świadomości społecznej na temat problemów, z jakimi niepełnosprawni borykają się na rynku pracy – podkreśla Jan Wnęk, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Wenta”.