Szukanie pracy to proces, przez który każdy z nas musi kiedyś przejść. Często proces ten uważany jest za trudniejszy i dużo bardziej stresujący niż sama praca. Odpowiedzi od potencjalnego pracodawcy typu „Dziękujemy za zainteresowanie naszą ofertą i przesłanie aplikacji” uspokajają tylko na chwilę.
Milczenie telefonu, brak wiadomości mail – nie napawają zbytnim optymizmem. Jak przez to przejść, zapewniając sobie gwarancję sukcesu i znalezienia wymarzonej pracy?
Oto zasady, których przestrzeganie pomoże każdemu kandydatowi lepiej odnaleźć się na niezwykle konkurencyjnym rynku pracy:
1. Zawsze szukaj kompleksowo
Prasa lokalna i ogłoszenia drobne to pierwsze źródła informacji o potencjalnych miejscach pracy. Pokaźną bazę pracodawców można znaleźć również w Internecie. Kandydaci zwracają coraz większą uwagę na nowe media, takie jak serwisy społecznościowe typu Facebook, Nasza Klasa czy GoldenLine. Ważne jest również, aby nie przekreślać urzędów pracy, w których czasem warto się zarejestrować nie tylko ze względu na korzyści wynikające z zasiłku. Pamiętajmy także, że im więcej „drzwi otworzymy”, tym więcej będziemy mieli szans na znalezienie pożądanego etatu.
2. Twoje CV powinno trafić w odpowiednie miejsce
Unikajmy myślenia w sposób szablonowy i starajmy się nie pokładać wszystkich swoich nadziei w decyzji działu personalnego lub osób trzecich, do których trafiają oferty do wstępnej weryfikacji. Postarajmy się dotrzeć do osób decyzyjnych, z którymi będziemy mieli bezpośrednio pracować. Często to właśnie one rozstrzygają o przyjęciu danego kandydata do pracy i na pewno mają większy lub mniejszy wpływ na decyzję.
3. Im więcej tym lepiej
Wysyłając wiele CV dokonujemy szerokiej prezentacji własnej osoby na rynku pracy.
W ten sposób znacznie zwiększamy liczbę potencjalnych pracodawców. Zwróćmy jednak uwagę, by kierować swoją ofertę we właściwe miejsca, gdyż ich dobór ma kluczowe znaczenie. Unikajmy wysyłania aplikacji na stanowiska, co do których nasze kompetencje w znaczący sposób mogą okazać się niewystarczające.
4. Z doświadczeniem zawsze łatwiej
Pamiętajmy, aby nasza oferta zawierała pełne informacje o doświadczeniu. Wszelkie praktyki, kursy i szkolenia zawodowe zwiększają atrakcyjność kandydata dla pracodawcy. Powinniśmy postarać się możliwie najwcześniej rozpocząć życie zawodowe i zdobywać potrzebne doświadczenie.
Szukajmy praktyk i staży w dziedzinach łączących się z zawodami, które chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Doświadczenie to kluczowy argument dla każdego współczesnego pracodawcy i powinniśmy mieć tego świadomość.
5. Bądź pewny siebie, stosuj język korzyści
Firmy szukają u kandydatów umiejętności i doświadczenia, które da się przełożyć na zyski danego przedsiębiorstwa. Pokażmy więc, że jesteśmy pewni siebie i zaprezentujmy pracodawcy nasze umiejętności bez zbędnych kompleksów.
Taki zabieg mocno uwiarygodni nasze doświadczenie i prezentowane w CV umiejętności. Możemy także zapoznać się
z poradnikami w Internecie i spróbować poćwiczyć rozmowę z przyjaciółmi lub z kimś przed kim nie będziemy odczuwali stresu. Dzięki temu lepiej się przygotujemy, co pozwoli wygrać ze stresem i w kluczowych momentach udzielać właściwych odpowiedzi.
6. Odmowa to rzecz normalna