Czy zastanawialiście się jak będzie wyglądać rekrutacja w 2019 roku ? Czy listy motywacyjne odejdą do lamusa, rekrutacja będzie odbywać się za pomocą videokonferencji.
Opis kompetencji kandydata oraz referencje będą dostępne dla każdego pracodawcy ze zbiorczych danych z biznesowych serwisów społecznościowych za pomocą jednego kliknięcia?
Wszędobylski „job sharing system” będzie wymagał albo specjalizacji albo interdyscyplinarnego podejścia do kompetencji.
Czy zatem w niektórych branżach, pracodawcy będą tworzyć zespoły robocze wybierając wolnych kandydatów (z całego świata), wg kryteriów kompetencyjnych… za pomocą jednego kliknięcia w aplikacji do zarządzania HR lub wybierając w ich sieci społecznej ? Dodam, że pracownicy naukowi mają już dziś bardzo podobne narzędzia do tego rodzaju pracy, np. ResearchGATE, IC Scientist.
Czy nazwa bezrobotny/a” zniknie a będzie to nazwa „offline” ? Taki człowiek nie będzie posiadał ani konta w biznesowej sieci społecznościowej trudniącej się udostępnianiem pracowników na zasadzie
job sharing ani też nie będzie posiadał stałej pracy.
Przy okazji dodam, że w Korei ten rodzaj pracy rozprzestrzenia się bardzo szybko i pozwoli prawdopodobnie przezwyciężyć obecne trudności gospodarcze. W kwietniu 2009 r. rząd Korei zainwestował w program „job sharing” 2 mld dolarów z funduszu opieki społecznej utworzonym w 1983 r. (również do tego celu!).
Wracając do roku 2019 r. Może tak samo jak historię kariery w CV, będziemy dołączać zestawienie historii rozwoju naszych kompetencji ?
I tak jak pisał Alvin Toffler, szanse będzie miał ten, kto potrafi się zmienić i przystosować. Ten kto nie ma takich umiejętności, stanie się cywilizacyjnym „analfabetą”.
To tylko osobiste rozważania, daleko idące w przyszłość.
Serwis jobsite.co.uk (Delphi Study) w drugiej połowie 2008 r. przeprowadził badanie pod tym samym tytułem
i dostarczył kilka innych ciekawych spostrzeżeń.
Raport przedstawia prognozy na temat rekrutacji i rozwoju samego rynku pod tym kątem.
Badania zostały przeprowadzone na grupie specjalistów z HR, właścicieli firm technologicznych, pracowników akademickich, pracowników firm doradztwa personalnego, samych pracowników oraz futurologów.
Autorzy zastrzegają, że prognozy w dużej mierze zależne są od stanu gospodarki w 2019 r.
zwłaszcza rozkładu sił
pomiędzy pracownikami a pracodawcami (ostatnią zmianę rozkładu sił mogliśmy dostrzec w ostatnich kilku miesiącach, pisałem o tym w artykule 10 trendów w HR na 2009 rok„.
A oto główne trendy wyszczególnione w tym raporcie:
- Firmy stają się świadome granic stosowania technologii w procesach
rekrutacji - Doradztwo w zakresie rekrutacji przechodzi swoją drugą młodość
- Zróżnicowanie kandydatów: wiekowe, demograficzne przekłada się na
zróżnicowanie potrzeb pracowników. Wzrost trudności rekrutacji i zarządzania HR. - Powrót rynku pracownika