Rząd szacował, że w tym roku ponad 2,6 tys. osób będzie otrzymywać emerytury z II filaru. Do końca 2013 roku – prawie 40 tys. Już wiadomo, że tak się nie stanie. Z przygotowanych dla GP danych ZUS wynika, że w I półroczu tego roku emerytury z OFE uzyskało niespełna 50 osób. I nie będzie ich przybywać.
Dzieje się tak m.in. za sprawą obowiązującego od lutego przepisu, który pozwala kobietom urodzonym w latach 1949–1954, które zapisały się do funduszy, wypisywać się z nich i wracać do ZUS. Wcześniej rząd dał takie prawo osobom odchodzącym na wcześniejsze emerytury.
Reforma emerytalna przesądziła, że osoby urodzone w latach 1949–1968 miały wybór. Mogły przystąpić do II filaru lub nie. Decyzja o wyborze OFE była formalnie ostateczna. Nieco inaczej wyglądało to w praktyce. Klienci OFE, którym decyzja o przystąpieniu do niego nie pozwalała przejść na wcześniejszą emeryturę, starali się na podstawie k.c. unieważnić umowy z funduszem.
Taki sposób unieważnienia umów często powodował, że członkowie OFE przechodzili długotrwałą procedurę, a czasem sprawy kończyły się w sądzie. To m.in. dlatego rząd zdecydował się ustawowo rozwiązać tę kwestię. 21 lutego 2007 r. weszły w życie przepisy, które dały możliwość wypisania się z OFE osobom, które nie mogą z tego tytułu skorzystać z wcześniejszej emerytury. Ale to nie koniec zmian.
W jaki sposób powstaje i komu przysługuje tzw. emerytura mieszana ? Dlaczego wg prognoz nie będzie przybywać emerytów otrzymujących świadczenia z II filaru ? Z jakich powodów można stracić na wypisywaniu się z OFE ?
Więcej: Gazeta Prawna 24.07.2009 (143) – str. 5
Autor: Bartosz Marczuk