Osoby, które straciły pracę, zarejestrowały się jako bezrobotne i pobierały zasiłek, będą mogły otrzymać maksymalnie przez rok łącznie 1,2 tys. zł miesięcznie z tytułu raty kapitałowej i odsetek. Wsparcie będzie pochodziło z Funduszu Pracy.
Tak wynika z uchwalonej przez Sejm ustawy o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę. Trafi ona teraz do Senatu.
Miesięczna kwota pomocy nie będzie wyższa niż rata kredytu. Jeśli na przykład zainteresowany spłaca miesięcznie ratę w kwocie 600 zł, to maksymalnie otrzyma taką pomoc. Posłowie nie poparli zgłoszonych w trakcie prac poprawek. Dwie z nich dotyczyły wprowadzenia jakiejś formy kryterium dochodowego uprawniającego do wsparcia.
– Nie powinno być tak, że pomoc trafi nawet do bardzo zamożnych rodzin, w której jeden z współmałżonków nieźle zarabia – przekonuje Aleksandra Natalii-Świat, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych.
Niepoparcie poselskich poprawek oznacza, że o pomoc będzie się mogła ubiegać osoba bez względu na stan majątkowy rodziny i to, ile zarabia jej małżonek.
Nie wszystkie osoby, które stracą pracę, będą mogły ubiegać się o pomoc w spłacie kredytu. Będą z niej mogli skorzystać pracownicy zwolnieni przez pracodawcę i osoby, z którymi firmy rozwiązały umowy cywilnoprawne, oraz ci, którzy zlikwidowali działalność i nie zatrudniali pracowników. Wsparcia nie otrzymają osoby, które same zwolniły się z pracy, i te, z którymi pracodawca rozwiązał umowę bez wypowiedzenia z ich winy.
Kto jeszcze nie będzie mógł ubiegać się o pomoc ? Kto będzie udzielał wsparcia finansowego? Co może grozić bezrobotnemu za złożenie fałszywych danych zawartych w oświadczeniach ?
Więcej: Gazeta Prawna 22.06.2009 (119) – str.9
Autor: Paweł Jakubczak