W okresie dekoniunktury przedsiębiorstwa zmuszone są optymalizować koszty pracy i dostosowywać je do aktualnej sytuacji na rynku. Częstym krokiem podejmowanym wówczas przez pracodawców jest redukcja zatrudnienia. Światowy kryzys gospodarczy, który w drugiej połowie 2008 roku dotarł do Polski, spotęgował skalę tego zjawiska.
Fala zwolnień ruszyła w polskich przedsiębiorstwach jesienią 2008 roku. W okresie od września do grudnia minionego roku, liczba zakładów deklarujących zwolnienia grupowe zwiększyła się z 236 do 361, a odsetek osób zagrożonych uratą miejsca pracy zwiększył się z 15,6 tysięcy do 36,9 tysięcy. Na początku 2009 roku niekorzystne tendencje zostały chwilowo zahamowane, jednak już w lutym statystyki dotyczące zwolnień w zakładach pracy ponownie zaczęły wzrastać.
Jednym ze sposobów przeciwdziałania likwidacji miejsc pracy jest tzw. work sharing. Polega on na uelastycznieniu zatrudnienia poprzez przejściowe zmniejszeniu wymiaru czasu pracy wraz z adekwatnym obniżeniem wynagrodzenia. W konsekwencji firmy mogą obniżać koszty działalności, a pracownicy zachować miejsca pracy.
W Polsce wciąż brakuje podstaw prawnych i instrumentów pomocy państwowej, które umożliwiłyby powszechne stosowanie rozwiązań typu work sharing W dobie kryzysu rząd wraz z przedstawicielami pracodawców oraz związkami zawodowymi rozpoczął negocjacje nad rozwiązaniami, które miałyby uelastycznić rynek pracy. Partnerzy społeczni ustalili wspólny Pakiet Działań Antykryzysowych, które mają powstrzymać skutki dekoniunktury. W toku toczących się dyskusji szczególną uwagę skupiono na formach work sharing, takich jak: indywidualne konta czasu pracy, wydłużenie okresu rozliczenia czasu pracy oraz subsydiowanie zatrudnienia. Takie rozwiązania, z dobrym skutkiem są od lat praktykowane na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Czy zostaną upowszechnione również w Polsce? Rząd chce jak najszybciej zakończyć prace nad Pakietem, by jeszcze przed wakacjami trafił pod obrady parlamentu.
Jak wyglądają procedury i przykłady wdrażania schematu work sharing w firmach w USA, Francji i Niemczech? Czy dzielenie pracy ma szansę powodzenia także w Polsce? Jakie, w opinii ekspertów, są główne bariery uniemożliwiające stosowanie tej formy zatrudnienia? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Work sharing – sposobem na utrzymanie miejsc pracy” w portalu rynekpracy.pl.
Redakcja rynekpracy.pl