W obszarze tym powstaje obecnie najwięcej miejsc pracy, kształtują się nowe zawody i specjalności. Era informacji kreuje także zmiany w sposobie funkcjonowania przedsiębiorstw. Zarządzanie wiedzą to jedna z koncepcji, która ma poprawiać efektywność i wydajność pracowników. Umiejętność pozyskiwania, gromadzenia i przetwarzania informacji będzie coraz ważniejszym elementem decydującym o przewadze konkurencyjnej firmy.
Prognozy dla Polski wskazują na dalszy rozwój i wzrost zatrudnienia w przemyśle. Pomimo wahań koniunkturalnych produkcja przemysłowa oraz branża budowlana w dalszym ciągu odczuwać będą deficyt kadry inżynierskiej i technicznej. Kolejnym perspektywicznym kierunkiem jest biotechnologia. Rozwój tej dziedziny jest jednym ze strategicznych celów Unii Europejskiej.
Coraz bardziej powszechne wykorzystanie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych i inżynierii przyczyni się do tworzenia wielu nowych miejsc pracy. Starzenie się społeczeństwa, przeciętne dłuższe trwanie życia, postęp cywilizacyjny i choroby z nim związane to wyznacznik rosnącego zapotrzebowania na zawody związane z medycyną i ochroną zdrowia. Wykorzystanie nowych technologii i rozwój badań naukowych sprawią że coraz większą popularność zyskiwać będą profesje z zakresu inżynierii biomedycznej.
Przyszłość ma przed sobą także działalność związana z ochroną środowiska. Wzrastać będzie wartość nakładów przeznaczanych na ten cel przez państwo i firmy prywatne. Wprowadzanie restrykcyjnych przepisów oraz wzrost świadomości społeczeństwa na temat ekologii otwiera nowe możliwości. Niezłe perspektywy zawodowe rysują się również przed specjalistami do spraw transportu i logistyki. Rośnie zapotrzebowanie na usługi transportowe dla ludności.
Globalny rynek oraz stale zmieniające się wymagania i potrzeby klientów wzmagają potrzebę nowych, możliwie najtańszych rozwiązań z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw. Ogólna potrzeba wypoczynku i zagospodarowania wolnego czasu wpłynie na rozwój obszaru związanego z turystyką, rozrywką i rekreacją. Wraz z rozwojem środków masowego przekazu, technik telewizyjnych nowej generacji i Internetu tego rodzaju usługi zyskiwać będą większą rzeszę odbiorców.
Światowe trendy mówią, że w przyszłości gospodarki krajów w zdecydowanej większości opierać będą się na sektorze usług. To w nim powstanie najwięcej nowych miejsc pracy i nowych profesji, odpowiadających potrzebom społeczeństwa. Przemiany cywilizacyjne i szybsze tempo życia wzmagają popyt na różnego rodzaju doradców, organizatorów czy osoby wyręczające nas lub pomagające w codziennych obowiązkach.
Redakcja rynekpracy.pl