Efekty funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w I kwartale 2009 roku okazały się znacznie gorsze niż przed rokiem.
W miesiącach styczeń-marzec wydano tylko 20 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. W tym samym okresie roku poprzedniego zainteresowanie inwestorów było ponad 2-krotnie wyższe. Z kolei środki zainwestowane w I kwartale 2009 roku były ponad 6-krotnie mniejsze niż rok temu.
Wyniki odnotowane przez SSE w I kwartale nie wywołują jeszcze paniki. Asekuracyjna postawa przedsiębiorców jest reakcją naturalną. Według specjalistów PAIiIZ odkładanie projektów na później nie jest równoznaczne z rezygnacją z inwestycji. Strefy są nadal atrakcyjne, a kryzys ekonomiczny powoduje co najwyżej przesunięcie lub rozciągnięcie inwestycji w czasie.
Istotnym procesem jest zmiana profilu przedsiębiorców zainteresowanych działalnością w SSE. Obecnie strefami interesują się głównie firmy produkcyjne (sektor elektroniczny czy maszynowy). Coraz częściej mamy do czynienia z mniejszymi przedsięwzięciami, rzadziej – z wielkimi projektami produkcyjnymi. – Przyszłością SSE są centra usługowe specjalizujące się np. w usługach finansowo-księgowych czy informatycznych świadczonych dla firm z całego świata – tłumaczą specjaliści PAIiIZ.
W odpowiedzi na pogorszenie sytuacji gospodarczej, w marcu 2009 roku rząd sformułował projekt nowelizacji ustawy o SSE. Najważniejszą zmianą będzie liberalizacja przepisów dotyczących tworzenia miejsc pracy. Firmy wchodzące do strefy nie będą miały obowiązku tworzenia nowych miejsc pracy,
a maksymalna dopuszczana redukcja zatrudnienia w firmach już działających w strefach będzie mogła sięgnąć nawet 25%. Jednak aby nowelizacja należycie spełniła swoją funkcję, musi jak najszybciej wejść w życie. W przypadku długiego procesu legislacyjnego inwestorzy mogą mieć poważne problemy z wywiązaniem się z umowy – Konsekwencją niespełnienia warunków zezwolenia może być jego utrata i brak możliwości korzystania ze zwolnienia podatkowego – podkreśla Marek Sienkiewicz, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.
Jak SSE radzą sobie z kryzysem ekonomicznym? Jak wyglądają prognozy inwestycyjne dla stref
na 2009 rok? Jakie korzyści przyniesie przedsiębiorcom nowelizacja ustawy o SSE? Odpowiedzi
na te pytania znajdą Państwo w artykule „Specjalne strefy ekonomiczne w I kwartale 2009 roku”
w portalu rynekpracy.pl
Redakcja rynekpracy.pl